Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka?

Każdy rodzic czeka, aż jego dziecko postawi pierwsze kroki. Kiedy to nastąpi, pojawia się także kluczowe pytanie: jak wybrać pierwsze buty? Dobrze dobrane obuwie dla dziecka to podstawa jego zdrowych stóp. Okazuje się jednak, że często jest to dla rodziców nie lada wyzwanie. W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z wyborem pierwszych butów dla dziecka.

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty?

Podobnie jak wielu rodziców zadajesz sobie pytanie, kiedy właściwie dziecko powinno zacząć nosić buty? Okazuje się, że im później, tym lepiej. Buty zakładamy dziecku dopiero w momencie, kiedy już całkiem dobrze chodzi. Pierwsze kroki rozpoczynają się dużo wcześniej, jednak nie oznacza to, że od razu musisz udać się do sklepu po buty. Najlepiej jest umożliwić dziecku naukę chodzenia bez butów, a nawet bez skarpet. Do prawidłowego funkcjonowania stóp dziecka potrzebna jest ich praca z ciężarem własnego ciała, przy pełnej swobodzie ruchów. W bucie czucie podłoża i zbieranie doświadczeń sensorycznych są ograniczone. Pamiętajmy, że nauka chodu to długi i trudny proces. Kiedy więc dziecko powinno zacząć nosić buty? Gdy zaczyna samodzielnie chodzić po dworze.

Jakie powinny być pierwsze buty?

Kolejnym dylematem związanym z butami jest pytanie, czym kierować się przy wyborze oraz jaki powinien być pierwszy bucik. Szukaj butów:

  • Miękkich, lekkich, z elastyczną podeszwą
  • Z delikatnie wzmocnionym zapiętkiem, dobrze przylegającym do pięty, ale nie sztywnym
  • Wykonanych z oddychającego materiału
  • Bez profilowanej wkładki
  • Niezbyt wąskich w paluszkach

Buty nie mogą utrudniać dziecku chodzenia. Stópka powinna pracować, musi być zachowana jej naturalna ruchomość. Po­de­szwa po­win­na umoż­li­wiać ru­chy zgię­cia sto­py pod pal­ca­mi. Jak sprawdzić, czy buty są odpowiednio miękkie i elastyczne? Podeszwa buta powinna dać się wykręcić w ósemkę i mniej więcej w 1/3 długości pa­trząc od przo­du powinna być możliwość jej zgięcia. Dawniej przeważała błędna opinia, że buty dla dziecka powinny sięgać za kostkę, a zapiętek być bardzo sztywny, aby stabilizować stopę. Zapiętek powinien być delikatnie wzmocniony, ale na tyle elastyczny, aby stopa mogła swobodnie się poruszać. Buty nie mogą usztywniać i ograniczać ruchomości kostki, a dobrze trzymać się na stopie na wysokości śródstopia. Dodatkowo dla zdrowej stopy najlepsza będzie płaska wkładka, a podeszwa buta nie może być śliska.

Jak wybrać właściwy rozmiar butów?

Do­bór od­po­wied­nie­go roz­mia­ru butów jest niezwykle waż­ny. Miękkie kości stóp u dzie­ci, znaj­du­jące się w pro­ce­sie doj­rze­wa­nia, są podat­ne na od­kształ­ce­nia i de­for­ma­cje, dlatego but nie może być zbyt mały i zbyt wąski. Za duży but bę­dzie z kolei utrudniał wypracowanie pra­wi­dło­we­go wzor­ca chodu. But powinien być trochę większy od stopy, z zapasem około 0,5-1 cm. Zapas oceniamy w obciążeniu stóp. Buty po­win­ny pa­so­wać także na sze­ro­kość. Jak zmierzyć stopy dziecka? Najlepiej postaw malucha na podłodze na kartce, odrysuj obie stopy (mogą być różnej wielkości), a później zmierzy ich długość od pięty do końca najdłuższego palca. Do tej długości dodaj wspomniany zapas i to jest właśnie orientacyjna długość wkładki. Najlepiej kupować buty razem z dzieckiem, aby mieć pewność, że jest odpowiednio dopasowany do stopy. Maluch ma możliwość włożyć buty, przejść w nich parę kroków po sklepie.

Co ile sprawdzać, czy buty nadal pasują?

Jak często sprawdzać, czy dziecko nie wyrosło z butów? Do 3 roku życia co około 2 miesiące, ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Nauka chodu w za małych czy za ciasnych butach nie należy do najprzyjemniejszych. Co więcej, małe dziecko zazwyczaj nie powie, że buty są za małe, będzie po prostu podkurczało palce.

Czy można kupić buty używane lub używać butów po starszym rodzeństwie?

Tak jak ubranka, zabawki można kupić używane, buty dla dziecka powinny być nowe. Każde dziecko ma swój unikalny kształt stopy oraz własny wzorzec ruchu. Buty zawsze po jakimś czasie dopasowują się do swojego właściciela, formują w określony sposób. Wkładając dziecku buty po innej osobie, możemy „przekazać” mu wadę stóp i złe nawyki chodzenia.

Bosa stopa = szczęśliwa stopa

Pamiętajmy, jeśli tylko warunki na to pozwalają, dajmy dziecku chodzić boso po różnych fakturach jak na przykład piasek, trawa, ziemia, dywan, śliska podłoga czy szorstkie płytki. Maluchy poprzez receptory czuciowe w stopach odkrywają świat. Szczególnie w pierwszych latach życia ma to ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Buty u małych dzieci to element garderoby, którego nie warto nadużywać. Chodzenie boso wzmacnia odporność, daje lepsze poczucie stabilności, ćwiczy równowagę, umożliwia prawidłową pracę stóp. Oczywiście w wielu sytuacjach bieganie na bosaka, choć bardzo korzystne z punktu widzenia rozwoju stopy, jest po prostu niemożliwe. Dlatego zadbaj o odpowiednie obuwie dla dziecka. To podstawa jego zdrowych stóp, ich prawidłowego rozwoju. Z kolei to, jak pra­cu­ją sto­py ma wpływ na usta­wie­nie ko­lan, bio­der, krę­go­słu­pa. Bar­dzo waż­ne jest, aby nie ba­ga­te­li­zo­wać kwe­stii wła­ści­we­go do­bo­ru obu­wia u dziecka.

W naszym sklepie stacjonarnym czekają na Ciebie i Twojego malucha doświadczeni pracownicy, którzy z chęcią udzielą fachowej pomocy w kwestii właściwego doboru obuwia. Wspólnie znajdziemy idealne buty dla Twojego dziecka.

Produkty dodane do listy ulubionych

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.